CITACE Z KOMIKSU: Dám Vám k dispozici jednoho ze svých nejschopnějších důstojníků.

ročník 2014

Číslo #34 Druhá světová očima dokumentaristů. Žádný jiný válečný konflikt nevzbuzoval u filmařů takový zájem jako 2. světová válka. Na stříbrných plátnech se dodnes objevují dramata vracející se k této přes sedmdesát let staré události, jež nás, z pochopitelných důvodů, nikdy nepřestane fascinovat. Styl vyprávění se u hraných snímků mění, ale co přetrvává, jsou válečné dokumenty. A právě na ně se zaměřuje toto číslo Speciálu, které se snaží přinést jeden z nejucelenějších přehledů.

Časopis jsme tematicky rozdělili na několik částí. Od válečných eposů Jurije Ozerova, kde se to hemží stovkami „gerojů“, přes díla zachycující druhou světovou válku v barvě až po specifické dokumenty, jako jsou Mein Kampf, Mýtus jménem Rommel nebo Stalinova poslední čistka. Nechybí samozřejmě ani podrobný pohled na válku v Tichomoří, boje ve vzduchu a techniku používanou v bojích. Pro fajnšmekry jsme potom nachystali popis snímků, které se dívají na válku z neobvyklého úhlu (UFO: Nacistická konspirace, Virtuální historie: Plán atentátu na Hitlera).

Pokud byste byli z množství textu už unaveni, můžete si pustit některé z válečných DVD, přiložených jako příloha zdarma. Odlehčení přináší také soutěž o knižní předlohu současného hollywoodského hitu Koleje osudu.