CITACE Z KOMIKSU: Slečna Eva Frommová? Gestapo! Pojedete s námi.

ročník 2013

Číslo #32 Pravděpodobně v novodobých českých vojenských dějinách nenalezneme frekventovanější téma než problematiku branné pohotovosti státu na podzim 1938 a kapitulaci československé politické reprezentace před mezinárodním velmocenským diktátem. Každoroční spory mezi zájemci o dané události kulminují v letech, kdy na posledním místě letopočtu stojí osmička či trojka. Také letos lze očekávat nové kolo této diskuse, neboť v měsíci září si připomeneme 75. výročí tragických událostí.

O branné pohotovosti státu na podzim 1938 toho bylo napsáno mnoho, přičemž kvalita podávaných informací je proměnlivá. Odborných prací, jež by se dokázaly vypořádat s celým tématem, máme jako šafránu. I když se to zdá být neuvěřitelné při tom množství potištěného papíru na dané téma, patří problematika branné pohotovosti státu na podzim 1938 zcela jistě mezi bílá místa našich vojenských dějin. Nejinak je tomu v prezentaci tehdejšího vojenského letectva a jeho připravenosti vést bojové akce na obranu vlasti. Na dané téma je k dispozici souhrnná studie, vydaná před pěti lety vojenskými historiky Pavlem Minaříkem a Pavlem Šrámkem, a studie, srovnávající jednotlivá vojenská letectva evropských států, na níž se před 25 lety podílel autor těchto řádků. Obě tyto práce však mají charakter sondy, zabývající se situací na konci září 1938, další vývoj v nich zachycen není.

Filmag Speciál se bude snažit nedostatek informací odstranit a představí naše vojenské letectvo v celém období branné pohotovosti státu na podzim 1938. Předpokládá se, že právě vojenské letectvo bylo onou pověstnou Achillovou patou československé branné moci. Na tomto názoru je mnoho pravdy, ale nemá obecnou platnost. Příslušníci letectva československé branné moci prošli za pouhých dvacet let, jež jim historie dosti sobecky vymezila, dlouhou cestu. V onom klíčovém okamžiku ale udělali vše možné (a zčásti i nemožné), aby při obraně vlasti obstáli se ctí. Minimálně si tedy zaslouží, abychom o jejich činech věděli.

Čtěte v časopise Filmag Speciál. Soutěžte s námi. Získejte DVD zdarma!


Číslo #33 Další rok se nachyluje ke svému konci a to řada z nás považuje za správný čas k zastavení v této uspěchané době a k zamyšlení se nejen nad sebou, ale i nad tím, co se v předešlých měsících stalo a událo. Většina z nás si ale v tento čas nevzpomene na již na téměř 75 let starou událost. Událost, jež změnila životy stovkám milionů lidí a navždy změnila tvář nejen Evropy, ale i jiných kontinentů. Ano, mluvíme o druhé světové válce, která je stále velmi atraktivním tématem pro filmaře celého světa. Redakce posledního letošního Speciálu se jen pro vás pokusila dát dohromady nejlepší filmové kousky světové i české válečné kinematografie. Od propagandistických filmů přes výpravné epopeje až po slavné velkofilmy. Ruská, německá i americká kinematografie je plná děl, v nichž obyvatelé Leningradu vyhlížejí Osvobození, vojáci se chystají obsadit Příliš vzdálený most, plážový písek se ve vojínovi Ryanovi barví krví spojenců, zuřivě se bojuje o Stalingrad a Claus von Stauffenberg se zoufale snaží zabít Hitlera. Válka zkrátka ožívá v pohyblivých obrazech filmařů, tu lépe, tu hůře a my jsme se pokusili zmapovat jejich nejvýznamnější díla.

Kromě zajímavého čtení na vás čekají také tři válečná DVD zdarma a exkluzivní soutěž o vstupenky na akční drama s Tomem Hanksem Kapitán Phillips!