CITACE Z KOMIKSU: Jaké heslo platí pro toto místo?

ročník 2010

Číslo #21 Druhá světová válka za sebou nenechala jen milióny mrtvých lidí a zdevastovanou Evropu. Zůstala tu i místa, která nám hrůzy války navždy budou připomínat. A právě po jejich stopách se vydává nový Filmag Speciál, aby společně s vámi zavzpomínal na dobu temna a zároveň vám nabídl plno zajímavých míst, na něž se rozhodně vyplatí se vypravit. Samozřejmě nechybí památník v Lidicích, pietní území Ležáky, Památník na Dukle a plno dalších míst, na nichž historie zanechala kus své stinné tváře.

A samozřejmě, že nechybí ani nejnovější reportáže z kuličkových (paintballových) válek, v nichž se Zíďas stává stále zručnějším a nebezpečnějším žoldákem.


Číslo #22 To je zkrátka věc, které nikdo neodolá. Když to pěkně čoudí, Vietkong vás do toho neustále ostřeluje a vy si dáte ranní kávu a vyšlete nějakýho toho zelenáče, aby si zasurfoval na ideálních vlnách, které mají jedinou nevýhodu, a tou je, že jsou na nesprávném místě v tu nesprávnou dobu. Ano, tentokráte se nový Filmag Speciál vypraví přímo do vietnamské džungle plné podzemních chodeb, zaminovaných pevností a vůbec lahůdek, které na americké vojáky připravila místní armáda, a jíž amíci sami pro sebe nazvali železný trojúhelník. Samozřejmě, že hlavním úkolem pro muže bojující pod vlajkou z hvězd a pruhů bylo tuhle oblast co nejdříve dobýt. Když se to v roce 1964 nepovedlo pomocí bombardování, museli nastoupit v roce 1967 obyčejné pěší jednotky, které džungli čistily metr po metru. A to není nikdy žádná velká sranda.

Takže pokud máte chuť a chcete se dozvědět víc, tak neváhejte a pořiďte si nový Filmag speciál, který i tentokráte přináší několik bonusových painballových stránek.


Číslo #23 Poslední 3 roky s Filmag Speciál procházíme bitevní pole jedno po druhém. Možná je na čase zasednout, kvéry odhodit do kouta, stříbrnou placku srčit do DVD přehrávače a bitevní pole si projít filmově. Nový Filmag Speciál je plný filmů ruské, německé a americké produkce, které mapují nejdůležitější momety a bitvy druhé světové války. Každý národ se díval na válku a její průběh jinak, každý národ prožíval válku odlišně. Přesto a nebo právě proto jsou si válečné filmy velmi podobné.

Ukazují syrovost války, její hrůzy a zvrácenost, stejně tak jako hrdinství obyčejných lidí a vojáků.


Číslo #24 Války jsou různé i hrůzné. Spravedlivé i ty méně spravedlivé. Válka v Perském zálivu se neomylně zapsala krvavým písmem do historie 20. století. Americké bomby obohacené ochuzeným uranem a chemické zbraně Iráčanů vtiskly hrůzu a děs nejen do myslí zúčastněných vojáků, ale ovlivnily i obyvatele defacto celého světa. Strach, že Američané mohou opět použít tento druh bomb, je minimálně na místě. I 15 let po ukončení konfliktu se v Iráku rodí děti s fyzickými deformacemi. 250 000 amerických vojáků trpí tzv. Syndromem války v Perském zálivu.

Tato válka byla sice lokální konflikt, ale díky použítí nových druhů zbraní má své prvenství na krvavé listině válek 20.století!


Číslo #25 Druhá světová a Polsko. Válka Polsku uštědřila snad nejkrutější rány ze všech tehdy napadených zemí. Pogromy, vraždy, znásilňování, germanizace dětí i hromadné popravy v Katyni. Polsko ale bylo zemí hrdých a statečných lidí, kteří ani ve vrcholné fázi děsivých událostí hlavu nesklonili a bojovali. Všem těmto lidem je věnováno další číslo Filmagu Speciál, které mapuje historické události na území Polska v letech 1939 – 1945.

Přílohou jsou 4 ohromující válečná DVD a naprosto ojedinělá soutěž o 3 skutečné samopaly vzor 58!


Číslo #26 Rok 2010 se uzavírá a s ním uzavíráme i my jednu hodně bolavou kapitolu. Poslední Speciál roku 2010 je svým způsobem vlastně zároveň Speciálem prvním. Prvním časopisem psaným novou redakcí, s novým grafickým layoutem a také se spoustou nových soutěží. Samozřejmě nechybí ani válečné filmové klasiky z per pro práci a pro film nadšených autorů. Dále se také dočtete hromadu zajímavých informací o německém protinacistickém odboji.

Přílohou jsou válečné filmy, které nesmí chybět ve sbírce žádného milovníka válečné kinematografie.